Ubiquiti Networks offers Power over Ethernet (PoE) Adapters to power a variety of Ubiquiti products. The PoE Adapters are compatible with most Ubiquiti PoE devices, including:
- airFiber®
- airMAX®
- EdgeMAX®
- mFi®
- UniFi® AP
- UniFi Protect / airVision®
- UniFi LED
- U Fiber
Ubiquiti PoE Adapter Compatibility with the airGateway®
Specific PoE Adapter models are designed to work with the airGateway. The airGateway is a compact CPE (consumer premises equipment) gateway with built-in Wi-Fi used to connect the subscriber's local network to the WISP network.
The airGateway is available in three models:
- airGateway Standard model with an internal antenna
- airGateway Pro Dual-Band Wi-Fi model with an internal antenna
- airGateway-LR Long-range Wi-Fi model with an external antenna for extended range
Protection
Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices:
- Surge protection
- Clamping protection
- Maximum surge discharge
- Peak pulse current
- AC cable with earth ground
Electrostatic discharge (ESD) is the leading cause for outdoor device failures. You can effectively protect against ESD damage using a grounded Ubiquiti PoE Adapter, TOUGHCable TM , and TOUGHCable Connectors.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ubiquiti Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Output Voltage | 24 V DC |
| Maximum Input Current | 600 mA |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Maximum Output Power | 24 W |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Peak Pulse Current |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ubiquiti Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x PoE |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |