TUF Gaming VG27VQ3B Gaming Monitor - 27 inch Full HD, Curved, 180Hz, ELMB SYNC, FreeSync, 1ms response time, 90% DCI-P3, DisplayWidget Center
- 27-inch Full HD 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- 1ms (GTG) response time for smooth gameplay, and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB ™) SYNC technology to further reduce ghosting and motion blur
- FreeSync delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- Shadow Boost enhances image details in dark areas, brightening scenes without over-exposing bright areas
TUF Gaming VG27VQ3B is a 27-inch FHD (1920 x 1080) 1500R curved gaming monitor with an ultrafast 180 Hz refresh rate and 1 ms (GTG) response time for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur SYNC (ELMB SYNC) technology and AMD FreeSync™ to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also covering 90% of the DCI-P3 color gamut for great contrast and lifelike colors.
GAMING KEY SPEC | 180HZ REFRESH RATE AND 1MS (GTG) RESPONSE TIME
TUF Gaming VG27VQ3B delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in.
GAMING KEY SPEC | ADAPTIVE-SYNC
AMD FreeSync technology supported through DP and HDMI ports providing variable refresh rates for low latency, stuttering-free and tearing-free while gaming.
EXCLUSIVE GAMING FEATURE | ELMB SYNC
ELMB Sync software that enables ELMB to work simultaneously with adaptive-sync technology to eliminate ghosting and tearing for extraordinarily sharp, high-frame-rate gaming.
EXCLUSIVE GAMING FEATURE | VARIABLE OVERDRIVE
Integrated ASUS Variable Overdrive technology allows the display to dynamically alter its overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game. You choose how strong you want the overall effect to be, then let the monitor take it from there.
IN-GAME ENHANCEMENTS | DISPLAYWIDGET CENTER
DisplayWidget Center software upgraded the user interface so that users can easily change monitor settings via a mouse ? so there's no need to access the OSD menu.
The ASUS-exclusive, integrated GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
SHADOW BOOST
ASUS Shadow Boost technology clarifies dark areas of the game without overexposing brighter areas, improving overall viewing while also making it easier to spot enemies hidden in dark areas of the map.
GAMEPLUS
The ASUS-exclusive, integrated GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
GAMEVISUAL
ASUS GameVisual Technology has seven pre-set display modes to optimize visuals for different types of content. This unique feature can be easily accessed through a hotkey or the on-screen display settings menu.
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- LED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- ELMB Sync combines Adaptive Sync and FreeSync to reduce tearing and motion blur, delivering smoother, clearer visuals at high refresh rates
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Trace Free Technology feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- Certified Gaming LED, enables smooth frame deliver
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/ELMB Sync/FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 250 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 180 Hz |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Fast Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31100 mm x 0.31100 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.54" x 13.24" |
| Screen Surface | Matte |
| Response Time Details | 1ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| ON Mode Energy Consumption pe | 17 kW |
| Maximum Power Consumption | 17 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.80 lb |
| Height with Stand | 17.95" |
| Depth with Stand | 7.60" |
| Width with Stand | 24.02" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |









