ASUS TUF Gaming GeForceRTX™ 5060 Ti
NVIDIA Blackwell architecture is elevated by enhanced cooling and power delivery, fortified with rugged reinforcements for exceptional durability. Lock, load and dominate with the TUF Gaming GeForce RTX™ 5060 Ti, designed to withstand the harshest conditions and deliverunparalleled performance.
TUF Chokes & MOSFETs
Certified military-grade TUF chokes and MOSFETs deliver rock-solid power to the GPU, which can help improve system stability.
TUF Capacitors
TUF 5K black metallic capacitors provide 52% wider temperature tolerance and a 2.5X longer lifespan than standard capacitors.
This advanced cooling design features the ASUS-exclusive MaxContact manufacturing technique and efficient Axial-tech fans, helping to ensure premium thermal performance, optimized airflow and quiet operation, all within a robust and vented metal exoskeleton.
MaxContact Design
MaxContact is a special ASUS manufacturing process that effectively expands the surface area of the heat spreader that sits atop the GPU by 5%, compared to traditional designs. This improves temperatures by up to 2°C, in concert with an extensive heatsink array and powerful Axial-tech fans.
Axial-tech Upgrades
Axial-tech fans spin on dual-ball bearings and propel more air than standard fans.
New Directions
The two outer fans spin counterclockwise to reduce turbulence and enhance air dispersion. All three fans stop when GPU temps are below 50°C, for quieter operation during light tasks. They restart above 55°C, following a speed curve that balances performance and acoustics.
Vented Exoskeleton
A high-quality diecast shroud and aluminum backplate help prevent PCB flex and feature large vents to further increase heat dissipation
Perfect PSU for the TUF Gaming GeForceRTX 50 Series
The TUF Gaming Gold Series PSUs are the perfect match for TUF Gaming GeForce RTX 50 series graphics cards, offering exceptional durability and reliable power delivery. Built with high-quality components and military-grade capacitors, these PSUs ensure your gaming setup performs at its best, even during the most demanding sessions.
- Cost-efficient NVIDIA GeForce 5060 Ti provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- OpenGL 4.6 API support for reliable graphic design flow to programme heavy-duty tasks
- PCI Express 5.0 x8 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- GDDR7 memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- Plug-in Card form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Comes in 2.4" height for maximum productivity and easy carrying
- Comes in 5.3" width for convenient carrying and dependable usability
- Built-in 16 GB memory for a crisp and detail display
- Built-in low-power fan keeps the board cool and ensures a long-lasting usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.69 GHz |
| CUDA Cores | 4608 |
| Bus Width | 128 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Speed | 3.50 GB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 550 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Triple |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | 5060 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x8 |















