The SK6-0B Surge Suppressor from DataShield by Tripp Lite is ideal for protecting audio/video devices and printers. This direct plug-in surge suppressor features 6 outlets and 750 joules of surge energy absorption. ,10,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada only).
- $10,000 Ultimate Lifetime Insurance
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- 6 outlets/direct plug-in
- 750 joule rating
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 27 kA |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 750 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











