Utilize your vehicle's battery to efficiently power office equipment on the road or power tools at a work site. Continuously supplies up to 1800 watts of 120V AC power to 2 GFCI protected AC outlets from any 12V battery or automotive DC source. Includes a set of nut-and-bolt style DC terminals for simple installation. Compact, lightweight metal case design is among the smallest, most rugged inverters available at this power level.
- Powers an entire mobile office
- 3600 watts peak output (instantaneous)
- 12V DC input; 120V AC output; 2 GFCI protected outlets
- 1800 watts continuous output
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Continuous Power Load | 1800 W |
| Peak Power Load | 3600 W |
| Waveform Type | Sine Wave |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











