TRENDnet's 8-Port Gigabit GREENnet PoE+ Switch, model TPE-TG80g, reduces equipment and installation costs by delivering data and power over existing Ethernet cables. This unmanaged switch offers eight Gigabit PoE+ ports which supply up to 30 watts of power per port for devices such as high power wireless access points, PTZ (Pan / Tilt / Zoom) Network Cameras, and VoIP telephony systems.
Auto sensing technology delivers 30 watts to 802.3at PoE+ devices (up to 3 devices), 15 watts to 802.3af PoE devices, and only data to non-PoE devices. GREENnet technology reduces energy consumption by up to 75% when the switch is not in use. Boost office efficiency and reduce network congestion with a total switching capacity of 16 Gbps. LED indicators display device status for efficient troubleshooting. This switch comes in a sturdy metal case and quickly adds PoE+, PoE, and non-PoE devices to your network.
- IEEE 802.3at and IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE) compliant
- Supports PoE Class 2 (7 watts) , 3 (15.4 watts), and 4 (30 watts)
- 8 x Gigabit Auto-MDIX PoE / PoE+ ports
- Provides up to 30 watts for PoE+
- Provides up to 15.4 watts for PoE
- Automatically detects the PoE class level of a Powered Device
- 16 Gbps switching fabric
- Forwarding Rate: 1000 Mbps (1,488,000 pps), 100 Mbps (148,800 pps), 10 Mbps (14,880 pps)
- Status LEDs: System Power, PoE, 1000 Mbps, and Link/Activity
- 1K Mac address entries
- 96 Kbyte memory buffer
- Full wire-speed non-blocking reception and transmission
- Store-and-forward switching method
- Back pressure Flow Control for Half-Duplex mode
- IEEE 802.3x Flow Control for Full-Duplex mode
- Power saving technology powers down unused ports and when a connected device is in standby mode
- Jumbo Frame support up to 9K
- Plug and Play
- Sturdy metal case
- Lifetime Warranty
- Lifetime Warranty
- Up to 75% GREENnet power savings
- 16 Gbps switching capacity
- Sturdy metal case
- Reduces equipment cost by delivering data and power over existing network cables
- 8 x Gigabit PoE+ ports (up to 30 watts per PoE+ port)
- Up to 30 W per port with 105 W total power budget
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TRENDnet |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Token Ring Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| LRE Port | No |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 8 |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TRENDnet |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Management Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Auto-MDIX PoE / PoE+ Ports |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| NDAA Compliant | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Bypass | No |

















