View 380 TG ARGB Bubble Pink Mid Tower Chassis
The View 380 TG ARGB Bubble Pink Mid Tower Chassis is a dual chamber ATX chassis that supports Hidden-Connector Motherboards from ASUS, MSI and GIGABYTE and comes with four Hydraulic Bearing 120mm ARGB Lite Fans. Its RGB lighting can be controlled by motherboard software from ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock. Moreover, up to ten 120mm fans can be installed in the chassis, and up to one 360mm radiator can be placed on the top and one 280mm/240mm radiator at the right, giving end-users more flexibility to build their ideal configuration.
Compatible with Hidden-Connector Motherboards
Created for next-generation motherboards, the View 380 TG ARGB Bubble Pink features a special design that enables support for both standard motherboards and hidden-connector motherboards from ASUS, MSI and GIGABYTE.
Dual Chamber Design
The dual chamber design provides more build space, better cable management, and improved airflow for better flexibility.
Tempered Glass Front and Left Panels
The View 380 TG ARGB Bubble Pink Mid Tower Chassis is designed for better visibility, allowing users to enjoy their system through the tempered glass front and left panels.
Good Radiator Support
Providing good cooling support, users can choose to place a 360mm radiator on the top or a 280mm/240mm radiator at the right of the View 380 TG ARGB Bubble Pink Mid Tower Chassis.
Four Hydraulic Bearing 120mm ARGB Lite Fans Pre-installed
The View 380 TG ARGB Bubble Pink Mid Tower Chassis comes with four Hydraulic Bearing 120mm ARGB Lite Fans at the rear and the motherboard side. It's fascinating lighting effects can be controlled by motherboard software from ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock.
Flexibility to Build Your Ideal PC
The View 380 TG ARGB Bubble Pink Mid Tower Chassis offers good expandability. It can support a CPU cooler with a maximum height of 160mm, GPU placement up to 415mm in length, a power supply up to 200mm in length. Optimized for excellent cooling performance, the case comes with four Hydraulic Bearing 120mm ARGB Lite Fans, and up to ten 120mm fans can be installed. For radiator compatibility, it can support up to a 360mm radiator on the top or a 280mm/240mm radiator on the right, giving more options for high-end expansion!
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 3 bays help in upgrading the system by increasing number of hardware components
- For a better airflow, mid-tower structure supports up to 10 fan(s) with ample space to store hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.34" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 7.87" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | ATX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 4 x 120mm |
| Fan Size Supported | 4.72" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.30" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 10 |
| Number of Fans Installed | 4 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |













