View 290 TG ARGB Mid Tower Chassis
The View 290 TG ARGB Mid Tower Chassis is an ATX case featuring a curved tempered glass front panel, a tempered glass side panel, rotational PCI-E slots, a GPU bracket, and three 120mm ARGB Lite hydraulic bearing fans for stunning aesthetics. Its RGB lighting can be controlled by motherboard software from ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock. The chassis can install up to nine 120mm fans and a 360mm AIO radiator, providing good cooling support.
Compatible with Hidden-Connector Motherboards
Designed for next-gen builds, the View 290 TG ARGB Mid Tower Chassis supports both standard and hidden-connector motherboards from ASUS, MSI, and GIGABYTE.
Compatible with hidden-connector motherboards:
ASUS BTF Series
MSI PROJECT ZERO Series
GIGABYTE PROJECT STEALTH Series
Tempered Glass Front and Left Panels
The View 290 TG ARGB Mid Tower Chassis features a 4mm curved tempered glass front panel and a 3mm tempered glass side panel, offering clear visibility to display internal components.
Good Radiator Support
Providing good cooling support, users can choose to place a 360mm radiator on the top of the chassis.
Three Hydraulic Bearing 120mm ARGB Lite Fans Pre-installed
The View 290 TG ARGB Mid Tower Chassis includes two 120mm ARGB Lite Reverse Fans and one standard 120mm ARGB Lite Fan. It's fascinating lighting effects can be controlled by motherboard software from ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock.
Display It Your Way
Rotational PCI-E slots allow horizontal or vertical GPU mounting, with support for 90-degree riser cable installation via dedicated standoff space.
Built-in PSU Cover
The View 290 TG ARGB Mid Tower Chassis features a full length power supply cover providing plenty of space to tuck away cables, while keeping airflow clear for your hard drives and PSU.
Storage Support
For storage compatibility, the View 290 TG ARGB Mid Tower Chassis gives maximum support of up to two 3.5'' HDDs or two 2.5'' SSDs in total.
Handy I/O Ports
Two USB 3.0, one USB 3.2 Gen 2 Type C and HD Audio ports are placed on the top panel to grant direct access when needed.
- Supports ATX motherboards to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- 4 bays for a tailor-made PC configuration
- Mid-tower structure offers a cooler place for other hardware components by supporting up to 9 fan(s)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 17.72" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 7.87" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Left Side |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Micro ATX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 2 x 120mm |
| Fan Size Supported | 4.72" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.09" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 9 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |

























