Next-Gen Ready with ATX 3.1 & PCIe Gen5.1
Built to meet Intel ATX 3.1 power supply requirements and equipped with a native 12+4pin PCIe Gen5.1 modular connector to support next-generation GPUs.
Premium Japanese 105°C Capacitors
All main capacitors are high-quality Japanese-made for long-lasting reliability and stability under heavy loads.
High Amperage Single +12V Rail & DC-DC + LLC Design
Provides stable and powerful +12V output with precise voltage regulation for high-performance systems.
Fully Modular with Flat Cables
High efficiency Zero Cable platform with low-profile flat cables improves airflow and cable management.
Industry-Grade Safety Protections
Built-in protections including Over Current Protection (OCP), Over Voltage Protection (OVP), Under Voltage Protection (UVP), Over Power Protection (OPP), Over Temperature Protection (OTP), and Short Circuit Protection (SCP) safeguard your system against electrical faults, providing peace of mind and reliable operation.
OCP
Over Current Protection
OVP
Over Voltage Protection
UVP
Under Voltage Protection
OPP
Over Power Protection
SCP
Short Circuit Protection
OTP
Over Temperature Protection
80 PLUS Gold Certified
Delivers up to 90% power conversion efficiency under real-world load conditions, reducing wasted energy and heat.
Eco & Power Standards Support
Supports Intel Deep Power Down C6/C7 states, ErP ready, and complies with Energy Star, RoHS, and WEEE standards.
- Converts current to the desired voltage and frequency to manage your power requirements
- Delivers 3.3 V DC to ensure that your device is always ready to use
- The 1000 W output power reduces fan noise
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of (6+2 pin) PCI Expre | 4 |
| Number of SATA Power Connecto | 6 |
| Number of (4+4 pin) CPU Power | 2 |
| Modular Type | Fully Modular |
| Input Frequency | 47Hz - 63Hz |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Voltage | 5 V SB |
| Output Current | 2.50 A |
| Efficiency | 90% |
| Output Voltage Detail | 12 V DC @ 83.3 A |
| Power Factor Correction (PFC) | Active |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 1000 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | ATX |
| Fan Diameter | 135 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Over Temperature |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Number of Fans | 1 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Version | 5.1 |
| PCI Express Connector | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | 80 Plus Gold |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Specification Compliance | ATX 3.1 |