TOUGHLIQUID 360 ARGB Sync AIO Cooler is a TOUGHFAN 12 equipped all-in-one liquid cooler with a rotational cap that has 6 LEDs, which can be controlled by both built-in controller and 5V RGB compatible motherboards.
TOUGHLIQUID 360 ARGB SyncTOUGHLIQUID 360 ARGB Sync is an all-in-one liquid cooler that supports 5V RGB compatible motherboards, allowing users to control lighting effects with their motherboard's software.
Rotational Cap
TOUGHLIQUID 360 ARGB features a rotational cap that allows users to rotate the cap easily even after installation, so the TT logo faces the right direction to present the overall aesthetic of the build.
Switch Lighting EffectsThe mirror-finished water block is designed with a built-in controller, which grants easy control of the water block's lighting mode, speed, and color, creating effortless cable management while enjoying the lighting effects with direct access.
TOUGHFAN 12 Equipped
Equipped with three TOUGHFAN 12, the TOUGHLIQUID 360 ARGB Sync now provides a fan speed of up to 2000 RPM, ensuring best cooling results.
High Performance WaterblockThe high performance copper base plate accelerates heat conductivity. The high quality and reliable pump enables maximum water circulation, keeping the copper plate continuously cool. The low evaporation tube effectively decreases the loss of coolant; therefore no refill is required.
Universal Compatibility
TOUGHLIQUID 360 ARGB Sync All-In-One Water block supports Intel and AMD universal brackets, allowing different CPU users to enjoy fantastic lighting effects after a quick installation.
Intel : LGA 2066/2011-3/2011/1700/1200/1156/1155/1151/1150
AMD : AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2/FM1
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
- Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump offers better protection with maximum cooling/heating efficiency and convenience
- ARGB LEDs add vibrant colors to the fan
- 4.72" fan(s) is fully compatible with standard motherboards
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | LGA-1700 |
| Compatible AMD Socket | FM1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 120 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 4.72" |
| Radiator Height | 15.55" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Maximum Air Pressure | 2.41mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 58.35 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 2510 - 4 Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 22.3 dB(A) |









