The Tower 300 Snow is an m-ATX case with a classic vertical case design and comes in an octagonal prism shape. It supports up to a 420mm AIO radiator on the right side and can accommodate up to eight 120mm/140mm fans. With a separately sold Chassis Stand Kit, users can enjoy a unique view with a special horizontal placement.
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 3 bays for a tailor-made PC configuration
- The small-sized micro tower offers a power-pack performance and portability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Micro Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Micro ATX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 8.27" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 8 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 3 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























