Luna 14 LED Red
The Thermaltake Luna 14 LED Red provides an efficient and quiet cooling solution inside the chassis. An anti-vibration mounting system strengthens stability during operation. Balanced nine-blade fan design ensures optimal airflow. Long-life sleeve bearings for silent operation guarantee ultra-low noise. Available in three colors (red, white and White) to add style to your PC case.
Anti-vibration Mounting System
In-mold injection anti-vibration rubber pads provide hassle-free usage for 80% protection coverage, including all four corners and the frame.
Long-life Bearing
With better stiffness, long-life sleeve bearings are suitable for moderate- to high-speed applications, offering enhanced reliability and extended life spans.
Higher Air Inflow, Less Noise
Enlarged fan frame opening enhances inflow with a fan speed of up to 1000 rpm. The fan delivers exceptional airflow at a low noise level of 21.8 dBA.
Unique Fan Blade Design
Double-curved fan blades provide higher air pressure but generate less noise. Unlike the Luna 12, which has only seven fan blades, the Luna 14 has a nine-blade fan design.
3 Colors of Luminous LED
The Luna 14 LED series is available in three vivid colors: red, white and White. Embellish the chassis in your own way.
- Cooling Fan is the single answer to all your desired and heavy-duty cooling/heating needs
- Inexpensive long life sleeve bearing - Offers the best performance when installed vertically
- Helps the compatible cases by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Thickness | 0.98" |
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 5.51" |
| Fan Height | 5.51" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Long Life Sleeve Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1000 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 60.55 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |