Connect with ease and start your typing with this just-right keyboard. Merging the convenience of a keypad and a slimline design, the Midsize Multi-Device Bluetooth® Antimicrobial Keyboard was developed for the busy professional to effortlessly slip into the side of your briefcase or backpack. Using a reliable and power saving Bluetooth® 5.1 connection, you can take your wireless workspace on the road.
For an added benefit, this keyboard features Targus DefenseGuard™ Antimicrobial Protection*, which creates a cleaner surface and works continuously to protect the keyboard by preventing the growth of microorganisms. Unlike topically applied sprays, DefenseGuard™ keyboards are treated with an antimicrobial additive that does not wear off and lasts for the life of the product.
- Slimline design with keypad
- DefenseGuard™ Antimicrobial Protection* creates a cleaner surface and works continuously to protect the keyboard by preventing the growth of microorganisms
- Multi-device connectivity for up to 3 devices
- Reliable and battery saving Bluetooth® 5.1 wireless technology
- Durable, robust design
- Convenient battery life indicator
- On/Off power button
- 2 x AAA batteries included
- Limited 2-year warranty
- Compatible with Chrome OS®, Windows®, macOS®, iOS®, and Android™
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Features | On/Off Switch |
| Keys Layout | QWERTY |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 14.69" |
| Keyboard/Keypad Height | 5.07" |
| Keyboard/Keypad Width | 0.73" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Targus Group International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |