The Targus 17" Groove Backpack contains a padded compartment designed to protect laptops with up to 17" screens. The backpack is also equipped with a front pocket which includes pen loops and a media pocket with line-out headphone port to easily listen to music on the go. In addition to the laptop compartment, the Groove backpack also features a large section to carry books or binders. There are also multiple accessory compartments, dual water bottle holders and a convenient side zippered pocket for extra storage. Whether going on trips, attending school or transporting your laptop to work, this casual backpack is functional for the everyday traveler.
- Designed to fit laptops up to 17"
- Constructed of durable 840D nylon
- Standard compartment space for those who want the flexibility to carry more.
- Front storage section includes a media compartment with lineout headphone port, cell phone pocket, pen loops and a key clip. Extra pocket for files or accessories; side pocket for extra storage and water bottle transport
- A foam padded laptop compartment helps absorb the shock of regular use and protect your laptop from other objects in your bag.
- Easily accessible water bottle holder placed safely away from sensitive electronics and important files.
- Padded compartment protects laptops with up to 17" screens
- Headphone pass-through keeps your multimedia device safely inside your bag without missing a beat.
- Quick access mobile phone pouch keeps most standard size phones within reach.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Compartment Height | 16.50" |
| Compartment Depth | 2.20" |
| Compartment Width | 12.90" |
| Volume Capacity | 7.93 gal |
| Appearance | |
|---|---|
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Interior Material | Foam |
| Style | Backpack |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Padded Laptop Compartment |
| Durability | Shock Absorbing |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Protection Level | Good |
| TAA Compliant | Yes |













