Whether you're headed to the office, classroom, or a weekend getaway, the 15-16" Ascend Backpack is ready to handle it all. This 25L pack comes stacked with plenty of pockets to stash all your gear; contoured, adjustable shoulder straps to make carrying a breeze; and a durable design to stand up to the daily grind. It's the perfect companion for whatever the day holds.
New Look, Broader Appeal
Even a bag deserves a glow up! We've kept your fave features - added some new ones - plus upgraded to sleeker, more durable materials for that fresh, modern vibe.
Effortless Access
From its quick-access front pocket to its hidden back pocket, the Ascend Backpack keeps your items secure and at the ready. The roomy main compartment provides tons of space for books, files, and other essentials, while the front compartment helps keep your smaller items organized and easily within reach.
Durable Construction with Clever Details
Crafted from water-resistant fabric, the Ascend Backpack is built to withstand the elements and made to last. As a bonus, we've incorporated handy features like reflective accents and harnessing loops for those moments when you need a little something extra.
Made to Move
Whether you're throwing over your shoulder or securing to your rolling luggage, the Ascend Backpack is made to travel. It sports a padded, ventilated back panel, comfy shoulder straps, a soft-touch handle and even a trolley strap for ultimate versatility.
- Durable, water-resistant fabric
- Padded and ventilated back panel with trolley strap
- Two water bottle pockets
- Contoured, adjustable shoulder straps and reinforced top carry handle
- Hidden security pocket on lower back panel
- Hidden, quick-access pocket on front
- Secondary, front zippered compartment with slip pockets and workstation
- Spacious main compartment with suspended laptop cradle fits 15-16" laptops
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Compartment Height | 15" |
| Compartment Depth | 1.65" |
| Compartment Width | 10.50" |
| Volume Capacity | 5.81 gal |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Strap | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Carrying Options | Trolley Strap |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Exterior Material | Polyester |
| Style | Backpack |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Reinforced Handle |
| Durability | Water Resistant |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Protection Level | Good |
| TAA Compliant | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Age Group | Adult |
| Gender | Unisex |























