- The 24" screen size is suitable for a mid-sized bedroom
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- Watch your favorite HD TV channels and shows online with great signal strength via ATSC digital tuner
- Netflix streaming support so you can watch your favorite online content
- From watching HD movies to sports leagues, sitcoms to serious talks shows, the cost-effective 768p with 1366 x 768 display is the perfect combo to let you enjoy your favorite content
- Direct LED backlight technology for a consistent picture quality from corner to corner
- 3 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 6 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Streaming Service | Amazon Prime |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Digital Tuner | ATSC |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 768p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.