- Frequency Response: AM: 530-1600KHz / FM: 88-108MHz / SW: 8-16MHzz
- Telescopic Antenna
- Battery Last 8-10 hrs. for the Flash Light and 2hrs. for the Radio
- Built-in USB/SD/Micro SD & AUX Input Compatible
- Built-in Torch Light
- Powerful Speaker
- Rechargeable Battery
- Built-in Bluetooth® Allows You to Connect to Your Smartphone, Tablet, Laptop, Computer, MP3 Player and More
- High Sensitivity Receiver
- Portable AM/FM/SW Band Receiver & MP3 Playback
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size | D |
| Number of Batteries | 4 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Frequency Band Type | SW |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Auxiliary Input | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Audio | |
|---|---|
| Minimum Frequency (AM) | 530 kHz |
| Maximum Frequency (AM) | 1.60 MHz |
| Minimum Frequency (SW) | 8 MHz |
| Maximum Frequency (SW) | 16 MHz |
| Minimum Frequency (FM) | 88 MHz |
| Maximum Frequency (FM) | 108 MHz |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 32.81 ft |
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
Supersonic Portable 3 Band Radio with Bluetooth and Flashlight - 32.81 ft - Wired/Wireless - 4 x D - Portable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





