- Feel the subtlety of your music come through in sparkling detail with the IQ-6708DJBT Speaker System
- Enjoy wireless freedom and flexibility for your audio either next to the IQ-6708DJBT or across the room
- With the built-in memory card reader, audio files can be played directly from your microSD card
- Wirelessly stream audio from any smartphone or tablet with Bluetooth and appreciate the fantastic sound
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Experience continuous music with the integrated rechargeable battery
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Supersonic |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Audio | |
|---|---|
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 30 Hz |
| RMS Output Power | 40 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Tripod Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Portable | Yes |
| Manufacturer | Supersonic, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

