Connect up to two 4K 60 Hz HDMI displays through a single USB-C port, while also providing USB-C, USB-A, and Gigabit Ethernet connectivity.
Uncompressed Video Over USB-C
Connect up to two 4K 60Hz HDMI monitors through a single USB Type-C port with uncompressed video powered by your laptop's native GPU; Drive demanding workflows with high-performance visuals and no software compression
Driverless Deployment
Features plug-and-play functionality on Windows with no drivers or software required. It is engineered for scalable, zero-touch rollouts across shared workspaces, corporate environments, and BYOD deployments.
Flexible, High-Speed I/O
This dock is equipped with 4� USB-A 5 Gbps ports and 2� USB-C 10 Gbps ports (including one with 15 W PD), providing support for both legacy peripherals and modern high-throughput devices without compromising performance. A Gigabit Ethernet port ensures a reliable wired network connection.
Mounting and Security
This multi-monitor dock includes built-in lock slots for enhanced physical security and supports Surface or VESA mounting to keep the dock secure and out of the way. Mounting accessories are sold separately (SSPMSUDWM, DOCK-NUC-VESA-MOUNT, SSPMSVESA).
- DUAL 4K60 OVER USB-C: Connect up to two 4K 60Hz HDMI displays through a single USB Type-C port with uncompressed video powered by your laptop's native GPU; Drive demanding workflows with high-performance visuals and no software compression
- DRIVERLESS DEPLOYMENT: Plug-and-play on Windows with no drivers or software to install (not compatible with macOS / ChromeOS); Engineered for scalable, zero-touch rollouts across shared workspaces, corporate environments, and BYOD deployments
- FLEXIBLE, HIGH-SPEED I/O: Equipped with 4� USB-A 5Gbps and 2� USB-C 10Gbps ports (one with 15W PD) to support legacy peripherals and modern high-throughput devices without compromising performance; Gigabit Ethernet port for a reliable wired connection
- MOUNT AND LOCK FOR A CLEAN, SECURE SETUP: Keep your dock protected and out of sight with built-in lock slots for physical security and support for Surface or VESA mounting (mounting accessories sold separately: SSPMSUDWM, DOCK-NUC-VESA-MOUNT, SSPMSVESA)
- THE IT PRO'S CHOICE: Our docking st
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Security | |
|---|---|
| Security Slot Type | Kensington Security Slot |
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Management Features | PXE Boot |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |



