The DVIVGAMF8IN DVI to VGA Cable (8-inch) is used to adapt a DVI Male connector to a VGA female connector and enables you to connect a Flat Panel Display to a PC or MAC® computer with DVI-I output.
The VGA female connection added by the dongle is situated approximately 8 inches away from the DVI output connection, which lessens strain on and prevents damage to the DVI connector while reducing the potential of blocking other available ports.
The DVI male to VGA female adapter is constructed of high quality materials to ensure dependability, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
Please Note: This product is intended for connections between DVI-I and VGA devices. If your device uses a DVI-D connector, please refer to StarTech.com's High Resolution Video DVI to VGA Converter DVI2VGACON.
More from the Manufacturer
- Offers 8" in cable length
- DVI-I (Male) to VGA (Female) Connectors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.38" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 8" |
| Cable Type | DVI/VGA |
| Connector Type on First End | DVI-I Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-I Digital Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |







