The DP4N1USB6 6ft 4-in-1 USB DisplayPort® KVM Switch Cable (w/ Audio & Microphone) integrates DisplayPort video quality with USB mouse and keyboard, 3.5mm audio out and microphone connections into a single compact cable.
This high-quality, convenient 4-in-1 KVM cable is a cost-effective solution that's suitable for use with any DisplayPort supported USB KVM switch, allowing you to share display and USB peripherals between multiple computers configured for high definition output.
Backed by a StarTech.com Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Color-coded, 3.5mm Stereo Audio and Microphone connectors
- Gold plated Audio and Video connectors
- Latching DisplayPort connectors
- Four separate cables molded into one
- Molded connectors with strain relief
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.36 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector on First End Details | 2 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |















