This 42U server rack cabinet provides security for storing standard 19" rack-mount equipment. The rack is compatible with EIA-310 compliant equipment and supports a weight capacity of 3300 lb. (1500 kg). Easy Equipment Installation This computer rack cabinet ships fully assembled and ready to use with: 200 M6 cage nuts and screws Two 0U tool-less mounting panels Hook-and-loop tie Casters for portability The mounting rails can be adjusted from 5.2" - 35" (13.2 cm - 89 cm) to support full-depth equipment installations and the extra width and depth provide space for additional cable and power management. Keep Equipment Secure, Cool, and Accessible This rack features front and rear locking mesh doors to keep your equipment secure awhile increasing airflow to promote passive cooling. The removable side panels with independent quick-release locks provide access to your equipment easily while keeping it secure. Maximum Maneuverability The portable server rack enclosure features casters, providing ease of mobility around your server space. The width and height of the rack fit through standard doorways, giving you the freedom to wheel your server rack into different rooms as needed. StarTech.com offers a wide selection of products that help you to optimize your server rack storage space.
- MAXIMIZE MOBILITY: The 4-post durable steel IT rack cabinet comes with both casters and leveling feet already installed, providing ease of mobility for your office, studio, or server room storage
- SECURITY & VENTILATION: 42U rack server cabinet has lockable mesh doors and removable side panels with independent quick-release locks that keep your equipment secure while increasing airflow to promote passive cooling
- FULLY ASSEMBLED: Network cabinet rack enclosure ships fully assembled; Includes 200x M6 Screws, 200x M6 Cage Nuts, 200x Washers, 1x Hex Key 2x Door Keys; Server storage cabinet is EIA/ECA-310-E compliant
- DESIGN AND VENTILATION: 42U computer rack cabinet has lockable and removable door and side panels with vented top allowing airflow; 4 Post 19" with 3300lb (1500kg) weight capacity (stationary); EIA/ECA-310-E Compliant
- ADJUSTABLE DEPTH: 4-Post 42U server rack enclosure with 4 vertical rails and adjustable mounting depth 5.0" to 35.0" (12,7 to 88,9cm); 19" IT rack is compatible with a wide number of serv
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 35" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3306.93 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2314.85 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |