Thisslim CAT6 cablemeets all Category 6 patch cable specifications todeliverareliable Gigabit network connection in high-density data center applications. Easy Cable Runs The design of this slim CAT6 patch cord is 36% thinner than standard networking cables, which allows better airflow and heat dissipation in tight spaces. The cable is also more flexible than standard Ethernet cables, so cable runs are easier in crowded network racks. This cable features snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break as you pull them through narrow spaces. Protect YourEquipment This CAT6 patch cable is tested to comply with ANSI/TIA 568 C.2 Category 6 requirements ensuring a reliable connection to your networking equipment. Certified with Low Smoke Zero Halogen (LSZH) fire rating, this patch cord ensures a safe connection. The 50-micron gold connectors on the patch cable deliver optimum conductivity and eliminate signal loss due to oxidation or corrosion. High-Quality Construction Each CAT6 cable is manufactured using high-quality copper conductors and is carefully constructed and tested to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. Plus, each cable isbuilt with 28 AWG copper wire, to ensure peak performance for your demanding Ethernetapplications. N6PAT3BKS is backed by StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
- SPECS: 3-foot; Black; Snagless RJ45; 10 Gbps; 250MHz; 100W PoE++; UTP; Gold-Plated Contacts; LSZH Jacket; 28AWG Pure Bare Copper Wire; 3.5mm (0.13in) Cable O.D.; Supports Cat 6 and Cat 5/5e
- APPLICATIONS: Ideal for high-density network closets and cable management panels; Slim Cat6 cables enhance accessibility when troubleshooting and promote improved airflow between devices; Connect reliably to PoE devices such as IP or boardroom cameras
- SAFETY AND RELIABILITY: Compliant with ANSI/TIA-568-C.2 standards for guaranteed Cat6 performance; LSZH jacket is safe for enclosed/poorly ventilated spaces and emits low toxic fumes if combusted; PoE++ specifications complies with IEEE 802.3bt Type 4
- QUALITY CONSTRUCTION: Snagless 50-micron gold-plated contacts enable a precise fit to minimize signal loss; 28AWG Pure Bare Copper wire delivers consistent power and throughput; Low-Smoke Zero Halogen (LSZH) jacket is flexible for routing in tight spaces
- SLIM CAT6 CABLE: Streamline cabling in crowded setups using Slim Cat6 Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.20" |
| Shipping Width | 8.86" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Type | LSZH |
| Shielding | No |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

















