This 3-foot Computer Power Cord Extension Cable can be used as a power cable for your PC, or as an extension cable for your existing computer power cord. Expertly designed and constructed of high quality materials, the power extension cable ( C14 to C13) features one computer power (female) connector and one hooded (male) power connector. This high quality Power Cord Extension Cable is backed by our Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- Extends the power source where electric sockets are far away
- IEC 60320 C13 first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- IEC 60320 C14 second end connector type for maximum usability with added reliability
- Safely power your device with 125 V AC cord
- Charge your device anytime with the powerful and portable cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 3 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 3ft (1m) Power Extension Cord, C14 to C13, 10A 125V, 18AWG, Computer Power Cord Extension, Power Supply Extension Cable - AC power cord 3ft (1m) 18AWG power supply extension cable IEC 60320 C14 to IEC 60320 C13 connectors; 125V at 10A; UL listed (UL62/UL817); Fully molded connectors; 3 Conductor extension cord; Fire rating VW-1; Jacket Rating: SVT; Jacket material PVC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







