The PXT100143 C13 to C14 PDU Style Computer Power Extension Cord (3ft) features 14 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher rated, heavier gauge cable, and connecting to Power Distribution Units (PDU).
Backed by Lifetime warranty, this PDU style extension cord/cable is designed and constructed for maximum durability.
More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this power extension cable is backed for life, including free lifetime 24/5 multilingual technical assistance
- COMPATIBILITY: PC Power Cord C14 works with North American cables
- Extend connections to servers, desktop computers, monitors, printers, and more
- Replacement power extension cable/cord
- SPECS: 3ft (0.9m) AC Power Cord
- IEC 60320 C14 to IEC 60320 C13
- 14AWG
- 125V 15A (Max)
- Jacket Type: SJT
- Jacket Material: PVC
- Black
- Temperature Range: 37°F to 140°F (3°C to 60°C)
- Cable Outer Diameter: 0.36in (9.14mm)
- PERFORMANCE AND SAFETY: UL listed (UL62 & UL817)
- Fully molded strain relief on connectors for durability
- Fire Rating: VW-1
- 3 Conductor Power cable made with 100% copper wire
- Available in other lengths
- HEAVY DUTY EXTENSION CABLE: This 3ft (0.9m) 14AWG universal power cord with IEC 60320 C14 to IEC 60320 C13 connectors is suitable for workstations/home office
- Indoor use
- Rated to carry 125V at 15A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 3 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 3ft (1m) Heavy Duty Extension Cord, IEC C14 to IEC C13 Black Extension Cord, 15A 125V, 14AWG, Heavy Gauge Power Cable - 3ft (0.9m) Heavy duty extension cord w/ IEC 60320 C14 to C13 connectors; 125V at 15A (Max); UL listed (UL62/UL817); AC Power Cord w/ molded connectors; Fire Rating VW-1; 3 Conductor; 14AWG; Jacket Rating SJT; Jacket Material PVC; Outer Dia. 0.36in
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









