The USBPAUB2MW 2m White USB to Micro USB Cable features thin USB connector moldings and provides a simpler connection between your Micro USB 2.0 mobile devices (smartphones, digital cameras, Tablet PC devices, portable hard drives, etc.) and your PC or Mac® computer, for everyday tasks such as charging, data synchronization or file transfers.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality USB-A to Micro-B replacement cable is backed by StarTech.com''s Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- 1x USB 'A' male connector
- 1x USB Micro-B male connector
- Thin USB 2.0 connector moldings, with strain relief
- All white construction
- Supports high-speed data transfer rates of up to 480 Mbps
- Offers 2m in cable length
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.72" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 2m White Micro USB Cable - A to Micro B - Charge or sync your Micro USB devices, with this high-quality white USB 2.0 replacement cable - 2m USB to Micro USB Cable Cord- USB A to Micro B Cable - Micro USB Charging Data Cable - White Micro USB Cable - USB 2.0 A-Male to Micro-B Cable - 2 meter
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





