The SV231SUB 2 Port Professional USB KVM Switch Kit with Cables offers simple control of two Mac or PC computers from a single monitor/display and USB peripheral set (keyboard, mouse). The 2 Port KVM switch includes 2 USB KVM cables, providing a complete out-of-the-box KVM solution saving you time and money. An integrated 3 port USB hub allows you to share connected USB peripherals between connected computers as though they were connected directly. A compact form factor design and rear-port connections to master and slave computers minimizes disruption to your workspace. A cross-platform solution, this OS independent KVM switch supports high resolution applications up to 1920x1440, and provides a smooth operating experience when controlling mixed (Windows/Mac/Linux) environments. This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support. More from the Manufacturer
- Control 2 computers from one USB keyboard/mouse/monitor
- Share 3 different USB peripherals using the integrated hub
- High 1920x1440 resolution capability
- Front panel push buttons for easy computer selection
- OS independent - No software or drivers required
- Supports keyboard and mouse plug and play
- Selectable auto scan time interval
- Supports DDC2B VGA monitors
- USB self-power operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | SVGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 72" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Minimum Scan Interval | 8 Second |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |





