Turn a Motherboard IDC Serial Header into a Panel-Mountable 9-Pin RS232 Serial Connector. The PNL9M16 16-inch IDC Serial to Panel Mount Serial Cable, features a 10-pin (IDC) motherboard header connection on one end and a panel mount DB9 male connector port on the other - a simple answer for adding a DB9 (RS232) serial port to any computer system which has an RS232 serial panel mount receptacle.This cost-effective solution bridges the compatibility gap between modern computers and legacy serial peripherals. More from the Manufacturer
- Fully compatible with motherboards
- This data transfer cable provides splendid performance and clear connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.66" |
| Shipping Width | 5.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1.33 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | IDC RS-232 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 10-pin IDC RS-232 Serial - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

