Connect a charger or hub to a USB PD 3.1-enabled device with this USB-C cable, delivering up to 240W EPR Power Delivery and 5A output for fast charging. Clear connector markings ensure quick identification, eliminating guesswork and ensuring full 240W charging support. Always choose the correct Type-C cable for optimal performance and compatibility.
Rugged and Flexible
The USB-C EPR Charging Cable features a silicone inner jacket with a braided nylon exterior for optimal flexibility and wear protection. The durable nickel-plated connectors are designed for frequent daily use, and are rated to operate beyond 20,000 insertion cycles.
Charge Mobile Devices On The Go
Charge a USB-C device with a USB-C wall charger, car charger, or power bank. With multiple length options to fit different setups, this USB Type-C cable is ideal for desk and mobile workstations, commuters, in-car use or to reduce clutter when syncing with a USB-C laptop.
Power a Laptop
With up to 5A of output, the USB-C Charger Cord supports up to 240W of Power Delivery to charge a USB-C laptop, or fast charge a tablet or smartphone. To use, connect the cable from a USB-C laptop to a USB-C wall charger.
- CHARGE HIGH-DRAW USB-C DEVICES: Charge high-performance laptops with up to 240W of Power Delivery Extended Power Range (EPR) using this rugged and flexible USB-C cable; Performance markings on connectors ensure quick identification and removes guesswork
- CERTIFIED FOR COMPATIBLE AND SAFE CHARGING: Trust this USB-IF Certified Cable with E-marker chip to ensure reliable power delivery in critical workflow; Certified cables guarantee safe, regulated charging across USB-C PD-enabled devices
- DESIGNED FOR EVERYDAY USE: Dual-layer jacket combines a silicone inner layer for flexibility with braided nylon exterior for enhanced durability; Designed to withstand frequent 90° bends, with nickel-plated connectors rated beyond 20,000 insertions
- CONNECT TO A HIGH-POWER CHARGING HUB: Integrate high-wattage charging hubs into workstation setups with reliable support for mobile devices and high-performance laptops, including 16-in MacBook Pro Max M-series; Supports USB 2.0 for general file transfer or sync
- THE IT PRO'S CHOI
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 5 A |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Outer Diameter | 0.20" |
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | USB Type C |
| First End Connector Detail | 1 x USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) |
| Second End Connector Type | USB Type C |
| Second End Connector Detail | 1 x USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Gauge | 30 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |













