The PXT1011410 Computer Power Cord features 14 AWG wire capable of high power connections, making it a reliable solution for connecting large servers to PDUs (Power Distribution Units).
This durable, universal power cord can be used as a cost-effective replacement for your existing PC power cord, or for plugging a monitor, PC, or laser printer into a grounded power outlet.
Backed by StarTech.com's lifetime warranty.
More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this 3-prong power cable is backed for life, including free lifetime 24/5 multilingual technical assistance
- COMPATIBILITY: PC Power Cord NEMA 5-15P works with North American outlets
- IEC C13 connector works with most desktop computers, servers, monitors, PDUs, printers, and more
- Replacement PC power supply cable/cord
- SPECS: 10ft (3m) AC Power Cord
- NEMA 5-15P to IEC 60320 C13
- 14AWG
- 125V 15A(Max)
- Jacket Type: SJT
- Jacket Material: PVC
- Black
- Temperature Range: 37°F to 140°F (3°C to 60°C)
- Cable Outer Diameter: 0.3in (7.6mm)
- PERFORMANCE AND SAFETY: UL listed (UL62 & UL817)
- Fully molded strain relief connectors for durability
- Fire Rating: VW-1
- 3 Conductor Power Cable made with 100% Copper Wire
- This C13 thick gauge computer power cord is available in other lengths
- HEAVY DUTY AC POWER CABLE: This 10ft (3m) 14AWG universal power cord with NEMA 5-15P and IEC 60320 C13 connectors is suitable for workstation/home office use
- Rated to carry 125V at 15A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







