This NEMA 5-15P to C13 power cord features a right-angled plug, which positions the connector in such a way that it does not block other available outlets. The cable is especially useful when plugging into a dual AC wall outlet as it frees up the second outlet for another power cord.
The high-quality computer power cord is designed to provide a durable, long-lasting connection to your peripheral devices. It makes a suitable replacement for worn out or missing computer, monitor or printer power cords.
The PXTR10110 is backed by a StarTech.com lifetime warranty for guaranteed reliability.
More from the Manufacturer
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- NEMA 5-15P first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- IEC 60320 C13 second end connector type for convenient usage with added dependability
- 125 V AC cord ensures a steady and constant electric supply to the device
- Small in size and light in weight, users find it easy to carry around
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |





