Join the conversation anytime, anywhere
Increase productivity and stay focused wherever you are with Jabra Speak™ 510+ UC, a portable unified communications speakerphone that gives you the power to literally turn any room into a conference room. You get outstanding sound quality and a plug-and-play solution that can connect to your PC, tablet or smartphone via Bluetooth or USB.
Perfect to bring along
Jabra Speak 510+ UC has a compact design and a travel case that make it well-suited for transport. Whether it's setting up a quick conference call in someone's office, or taking it along on the road, collaboration is made easy.
- In-room coverage for up to 4 people
- Connects via USB or Bluetooth®
- Compatible with all leading UC platforms
- Compact, portable design
- Simple and fast set-up
- Crystal-clear conversations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Built-in Battery | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Range | 100 ft |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 3.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Pickup Range | 59.04" |
| Speaker Frequency Response | 250Hz - 14KHz |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Unified Communications Platfo | Skype for Business |
| General Features | |
|---|---|
| Meeting Persons Capacity | 4 |
| Manufacturer | Jabra |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 35.43" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |













