ENJOY CINEMATIC SURROUND SOUND
The Audigy Fx Pro is a PCIe sound card engineered with quality components to deliver exceptional audio performance for gaming and multimedia. It supports 7.1-channel, as well as high-resolution stereo playback at up to 32-bit / 384 kHz, offering rich details, precise spatial imaging, and clean, impactful bass.
With an exceptional 120 dB signal-to-noise ratio (SNR), it delivers cleaner, clearer audio compared to standard onboard sound solutions.
When using high-impedance headphones, the built-in amplifier drives the headphones with ease, no external amp required.
CUSTOMIZE YOUR AUDIO
With the Creative Nexus app, enjoy easy-to-use sound customization through Sound Blaster Acoustic Engine, CrystalVoice, and Scout Mode. Fine-tune your headphones further with the 10-band graphic equalizer and built-in AutoEq to match your listening preferences.
COMPACT DESIGN
Designed for compact PC builds, the Audigy Fx Pro features a small, low-profile form factor measuring just 10.5 cm in length. A half-height bracket is also included to ensure compatibility with smaller cases and different build needs.
CONNECT CONVENIENTLY
Setup is simple and flexible. The Audigy Fx Pro supports full 7.1-channel analog speaker systems right out of the box and is fully compatible with Windows 10 64-bit and Windows 11.
- Immersive Surround Sound
- Multi-channel Audio
- Hi-res Playback
- Enhanced Audio Processing
- Precise In-game Cues
- Customized with AutoEq
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Creative Technology |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 4 |
| Number of Audio Line In | 1 |
| Number of Headphone Ports | 1 |
| S/PDIF Out | Yes |
| Number of Microphone Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Recording Sampling Ra | 4 Byte 192 kHz |
| Sound Channels | 7.1 |
| Maximum Playback Sampling Rate | 4 Byte 384 kHz |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 120 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Half-height |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express |

