SMART Board GX Plus 86"
Powerful interactivity at a price you'll love
All the essential teaching tools, plus quality you can trust, at a price that will surprise you. Now EDLA licensed for powerful Google and Microsoft integrations on Android 14.
- Easy to use, powerful to adopt
- The SMART Board® GX Plus integrates seamlessly with
- your preferred OS, apps and hardware to give teachers
- a familiar ecosystem that's easy to get started, with no
- need for additional training.
- Only SMART interactive displays provide integrated
- annotation tools for Windows and Mac OS and a full
- multi-user touch experience - with SMART Ink.
- Interactive tools teachers love
- Enrich each lesson from day one with free, essentialteaching tools and software designed for true walk-upand-use simplicity.
- Browse the web, share screens, and use the whiteboard,widgets, and the Android apps and education resources teachers know and love - all on an embedded platform with the power and security of Android
- Minimum fuss, maximum peace of mind Engineered to meet the demands of the modern classroom and backed by SMART quality and warranty coverage, this display is built to offer an intuitive user experience and effortless maintenance.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SMART Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| On Screen Display (OSD) Langu | Spanish |
| Touch Accuracy | 39.4 mil |
| Viewable Screen Size | 86" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Advanced Infrared |
| Number of Touch Points | 50 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 130 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 200 mW |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB Type-C (Power D | 1 |
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 20 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 800 x 600 |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Manufacturer | SMART Technologies, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| Composite Video | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
SMART Board GX186N-V4 Plus Interactive Display with Embedded OS (GMS) - 86" LCD - 8 GB DDR4 SDRAM - Advanced Infrared - Touchscreen - 16:9 Aspect Ratio - 3840 x 2160 - LED - 400 Nit - 2160p - USB - HDMI - VGA - Bluetooth - Android 14
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.