SLEEK BUDS, ELEVATED SOUND.
On the road to high-tech, feature-packed earbuds, some manufacturers have forgotten what people really want full, clear sound. We haven't. That's the reason for Smokin' Buds. Sure, they come with touch controls, EQ modes and a mic in each earbud. But the priority is big, clean sound and lots of it.
- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- Hear music from your favorite musicians with these earbuds design earset for immersive sound
- These sealed in-ear earphones deliver great sound while minimizing sound leakage to those around you
- True Wireless connectivity technology offers maximum listening convenience for a seamless experience
- Immerse yourself in rich stereo sound with this earset
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth earset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Touch Control feature for better usability and increased efficiency
- Music application/usage ensures reliable operation with consistent results, offering maximum usability and efficiency across tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Skullcandy |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Case |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | No |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| Sound Pressure Level | 104 dB |
| Driver Size | 0.24" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Orange |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Water Resistant |
| Manufacturer | Skullcandy, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX4 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





