Robust 1-litre Slim PC supports Hexa core processors and three UHD displays
The Shuttle XPC slim Barebone DH370 is a robust 1.3l Barebone PC for Intel LGA1151v2 desktop processors, code-named "Coffee Lake". It allows for three Ultra HD displays to be operated at the same time via HDMI 2.0 and DisplayPorts and offers Dual Intel LAN, four USB 3.1 Gen. 2 and two COM ports. Its slim metal chassis comes with a VESA mount included, provides versatile connectivity and reliable operation in environments with ambient temperatures of up to 50 °C. This platform is targeted at professional applications such as Digital Signage, POS, POI, gambling machines, office, healthcare and industry.
The Shuttle XPC slim Barebone DH370 is a robust 1.3l Barebone PC for Intel LGA1151v2 desktop processors, code-named "Coffee Lake". It allows for three Ultra HD displays to be operated at the same time via HDMI 2.0 and DisplayPorts and offers Dual Intel LAN, four USB 3.1 Gen. 2 and two COM ports. Its slim metal chassis comes with a VESA mount included, provides versatile connectivity and reliable operation in environments with ambient temperatures of up to 50 °C. This platform is targeted at professional applications such as Digital Signage, POS, POI, gambling machines, office, healthcare and industry.
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 10 x64 OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- Intel Core i7 processor delivers lightning-fast speed for demanding workloads, creative tasks, and gaming
- With Serial ATA/600 interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Slim PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- Provides 8 USB ports for responsive and expanded device connections without interruptions
- Gigabit Ethernet port supports ultra-fast network speeds for smooth data transfer and improved system performance
- DDR4 SDRAM slot reduces processor idle time, improving multitasking and overall computing speed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shuttle |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Supported | Celeron |
| Number of Processors Supported | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slim PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H370 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Shuttle, Inc |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















