The rugged and durable SM31FH is a cardioid condenser microphone constructed with hydrophobic materials that make it ideal for true performance in fitness instruction applications.
The moisture-repellent cartridge housing ensures a long product life by protecting the microphone from the corrosion damage that causes typical fitness instruction headsets to fail.
Available in bundled BLX and GLX-D wireless systems, the SM31FH features TA4F 4-pin (TQG) connectors that make it a viable replacement for any Shure wireless headset system.
- Connects Wirelessly! In situations where running a cable would be impractical or prohibited, use the wireless connectivity and enjoy a hassle-free usage
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 45 Hz - 20 kHz frequency
- Cardioid pattern captures sound from the front and avoid unwanted signals from other sides to ensure noise-free recording
- Adjust the flexible neck as needed, locating it in the best direction for clear sound
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Gooseneck |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 45 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Microphone Sensitivity | 28 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | TA4F |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

