The SRH440A Professional Studio Headphones deliver enhanced detailed frequency response with accurate audio for podcasting, home recording and critical editing/mixing. The consistent and uncolored sound response provides a very accurate representation of recorded audio, making it ideal for capturing talent in a podcast or recording session. The increased isolation, included straight cable and premium materials make it great for video as well.
- Transparent, natural sound signature provides detailed accurate audio across an extended range
- Padded headband provides superior comfort for extended use
- 40mm dynamic neodymium drivers offer natural and well-balanced frequency response with low distortion
- Sleek, durable design looks great on camera and provides long-term durability
- Closed-back, circumaural design rests comfortably over the ears and reduces background noise
- Includes detachable straight cable, threaded �" (6.3 mm) gold-plated adapter and two-year warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Impedance | 44 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9.80 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























