The Shure SM58 unidirectional (cardioid) dynamic vocal microphone is designed for professional vocal use in live performance, sound reinforcement, and studio recording. It has a tailored vocal response for a sound which is a world standard for singing or speech. A highly effective, built-in spherical filter minimizes wind and breath "pop" noise. A cardioid pickup pattern isolates the main sound source while minimizing unwanted background noise.
- With 50 Hz - 15 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Lightweight and easy to carry. Provides the opulence of having the mic close to the face while speaking.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Microphone Sensitivity | -55 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.