The legendary Shure SM57 microphone is exceptional for musical instrument pickup and vocals. With its bright, clean sound and contoured frequency response, the SM57 is ideal for live sound reinforcement and recording. It has an extremely effective cardioid pickup pattern which isolates the main sound source while minimizing background noise. In the studio, it is excellent for recording drums, guitar, and woodwinds.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- With 40 Hz - 15 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Compact size lets you carry it easily all day long
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Microphone Sensitivity | -56 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.