Shure Microflex MX412 microphone is miniature electret condenser gooseneck microphone with a desktop base and attached 3 m (approximate)/10 ft cable. The desktop base allows this microphone to be used in multi-purpose rooms where quick set-up is required, or where permanent installation is impractical.
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 50 Hz - 17 kHz frequency response
- Can be placed on a desk to ensure a noise-free voice to the listeners
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Desktop |
| Microphone Controls | On/Off |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Microphone Sensitivity | -34 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.