Create pixel-perfect imagery at a cost-conscious price point with the new fully commercial SHARP PNME Series large format displays. The PNME series gives customers a reliable, high-haze, mainstream display to fit their digital signage needs. The flexible Android 13-powered system-on-chip platform allows for high-end media playback via USB or internal storage and the ability to install separate APKs if a third-party application needs to be installed. On top of this, the updated OSD design includes new and legacy functionality within a brand new aesthetically appealing and stylistic approach.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Cortex A55 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- Direct LED backlight technology for a consistent picture quality from corner to corner
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 9.8 mil |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Table Mount |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.39" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.39" |
| Bezel Width (Left) | 0.39" |
| Bezel Width (Right) | 0.39" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

























