Create pixel perfect imagery with the high-end panel quality of the new fully commercial Sharp PN-M Series large format displays. By implementing premium features and focusing on creating impressionable digital signage experiences, the PN-M series gives customers an elite display option with its one-of-a-kind and proprietary SpectraView Engine capabilities, these displays offer out-of-the-box factory panel calibration, allowing for consistent visuals out of the box. On top of that, these products allow customers the modularity capabilities to customize their product based on their needs and application. The new series contain a full metal mechanical chassis, allowing for a more robust design necessary for commercial applications while maintaining the attractive aesthetics that allow the focus of onlookers to be on what matters - the message. Robust connectivity interface allows customers to have up-to-date connectivity options while also allowing for enhanced daisy chain capabilities when tying displays together for video or control signal distribution. The Sharp PN-M series boasts 550 cd/m2 brightness which is ideal for a majority of high end digital signage applications in restaurants, command and control, retail, healthcare and corporate environments when high-end and feature rich displays are necessary to convey important messaging.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Direct LED lighting offers a brighter picture result
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Minimum Color Temperature | 4940.3°F (2726.8°C) |
| Maximum Color Temperature | 26540.3°F (14726.8°C) |
| Screen Size Class | 98" |
| Viewable Screen Size | 98" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 550 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 22.1 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Output | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Stand Mount |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.63" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.63" |
| Bezel Width (Left) | 0.63" |
| Bezel Width (Right) | 0.63" |
| Appearance | |
|---|---|
| Housing Material | Metal |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 80% |
| Energy Star | Yes |