Enhance your meeting and conferencing performance with stunning UHD resolution. Get high-end quality and reliability at a low total cost of ownership with long life-times. Professional haze levels ensure great visibility without distracting reflections - along with brightness of up to 350 cd/m², the 43" Sharp PN-E439 meets the demands of today's meeting environments. An integrated MediaPlayer supports native UHD resolution for content playback with auto-play function. Requiring no additional cables, external devices or signage software, the USB MediaPlayer enables a simple seamless professional signage solution. With this Sharp display, presenters will feel confident during meetings while retailers and hospitality facilities can boost sales through digital signage. For instant start-up in meeting spaces, inputs are detected automatically with easy switching between HDMI or USB-C sources. Facilities managers will welcome the ability to remotely control their digital estate via the network thanks to the integrated LAN and NaviSet Administrator 2 functionality making this display the perfect choice for corporate meeting rooms and entry level digital signage.
- 4K UHD native resolution
- allows for high end visual acuity!
- Built-in, integrated 10W speakers
- enhance the experience with superior sound
- Industrial-strength, premium-grade panel
- with metal frame bezel, allows for hassle-free 16/7 operation
- Tilt back and forth installation
- (-20°?20°) to install it at desired angle
- Landscape and Portrait orientation
- allows for flexibility of installation dependent on your needs
- 24-Hour On/Off timer
- maintains power schedules
- Integrated Media Player
- allows for audio, video or image playback via USB
- Full 3 year commercial warranty
- to allow for peace of mind and protection of your investment
- USB Type-C por
- t for audio/video input
- NaViSet Administrator 2
- Free software solution that greatly eases administration and management of larger display device installations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Screen Size Class | 43" |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Horizontal Frequency | 15kHz to 135kHz |
| Vertical Frequency | 23Hz to 76Hz |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 9.8 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 3 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Table Mount |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 80% |











