High-quality, multipurpose labels deliver crisp, legible printouts for a perfect way to label a variety of items. Strong adhesive securely sticks to your envelopes. Address labels are designed for Seiko SLP 400, 200 and 100 series, SLP EZ30 and Dymo Labelwriter 300 and 400 series printers.
- Works with all Seiko SLP Label printers
- 130 labels per roll
- Strong adhesive security sticks to tough environments
- 28 x 51 mm labels
- 1 Box = 2 rolls
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seiko Instruments USA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 1 1/10" |
| Label Length | 2 1/64" |
| Core Diameter | 25/32" |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seiko Instruments USA, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 220 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Seiko SmartLabel SLP-MRL Multipurpose Label - Perfect Rectangle Label designed for many applications.
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















