Flexible
Dual top and front-access configuration options give you more installation flexibility, including the ability to slide a printer under the counter. And, an optional wall-mount kit combined with IPx1 certification for dripping water protection make front-exit setting highly suitable for kitchen printing applications.
Interface
USB, Serial, and Ethernet interfaces are available, along with the industry's first USB + Powered Serial configuration.
Cutter
The anti-jamming cutter design ensures greater safety and easier maintenance by automatically returning the cutter to the "home" position when the paper cover is opened.
Dual top and front-access configuration options give you more installation flexibility, including the ability to slide a printer under the counter. And, an optional wall-mount kit combined with IPx1 certification for dripping water protection make front-exit setting highly suitable for kitchen printing applications.
Interface
USB, Serial, and Ethernet interfaces are available, along with the industry's first USB + Powered Serial configuration.
Cutter
The anti-jamming cutter design ensures greater safety and easier maintenance by automatically returning the cutter to the "home" position when the paper cover is opened.
- Direct Thermal Printer for maximum label/receipt printing usability and feasibility
- 203 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
- Save your space with the wall-mount option
- 3.15" maximum label width for dependable, desired results
- Supports label media type for better reliance and maximum usability
- Cutter effectively designs a line around your design to help determine what specific shape you're after to ensure maximum dependability
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Compact feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seiko Instruments USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seiko Instruments USA, Inc |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Optional Connectivity | Ethernet |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 7.87 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cut Type | Full/Partial Cut |
| Barcode Symbology Supported | PDF417 |
| Language Emulation | ESC/POS |
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Cutter Life | 1500000 Cuts |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 113°F (45°C) |
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.