- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 124.78 lb
- Compatible with the screen size of 90"
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Wall Mount effectively prevents eye strain to make TV watching more comfortable, relaxed, and convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 124.78 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Minimum Tilt Angle | -15° |
| Maximum Tilt Angle | 5° |
| Maximum Swivel Angle | 92° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
SANUS Wall Mount for TV - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.