Tilting TV Wall Mount for 37"-110" TVs
The VXT7 features an adjustable design that expands to offer a custom fit for most TVs, up to 300 lbs. Positions TV just 2.5" from the wall for a clean, flush appearance. ProSet Plus™ post install height and level adjustments allow for up to one full inch of height and level adjustment. Virtual Axis™ Fingertip tilt allows for easy TV adjustments and quick access to cables.
- Tilt your TV for perfect viewing from the couch or floor
- Leveling adjustments allow TV to be perfectly positioned after hanging
- Heavy-gauge steel construction
- Easily adjust your TV without tools
- Hardware included
- Conceal exposed hardware with decorative cover
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 110" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Flush |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 900 x 800 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |
SANUS VXT7 Wall Mount for TV, Flat Panel Display - Black - Height Adjustable - 40" to 110" Screen Support - 300 lb Load Capacity - 1100 x 800, 200 x 200, 1000 x 400, 1000 x 800, 200 x 300, 200 x 400, 300 x 200, 300 x 300, 300 x 400, 400 x 100, 400 x 200, ... - VESA Mount Compatible - Steel
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













