This Super Slim tilting mount places 40" - 85" TVs just .82" / 2.08 cm from the wall, yet still allows up to 10° of tilting capability. Unlike other ultra-thin mounts on the market, the VLT16 also offers additional exclusive features that make it incredibly easy to install and use. ProSet post-installation height and leveling adjustments allow the TV to be perfectly positioned after hanging. ClickStand technology holds the TV away from the wall for easy cable access without having to remove the TV from the mount. Wall plate mounting holes are designed to accommodate 16" / 40.64 cm or 24" / 61 cm on-center studs.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 125 lb
- Supports the screen size of 85"
- Screen Level Adjustment feature for better reliance and usability
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 85" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 750 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |



















