Bright and detailed AI-powered picture with Quantum Dot color
Experience Quantum Dot color that stays bold in bright scenes, enhancing the full array of Mini LEDs that deliver precise brightness and contrast. Details come to life in brilliant 4K, enhanced with our AI-powered processor to make low-res content look clear and vibrant.
Ultra-fine contrast, brilliant brightness | Quantum Mini LED Full Array
Dark scenes reveal subtle shadows you might miss on other TVs, while bright scenes shine with lifelike intensity. Precisely controlled lighting zones work together to deliver this enhanced viewing experience, making movies and shows more immersive.
The power behind the stunning picture | NQ4 AI Gen2 Processor
The advanced powerhouse behind your TV's performance, the NQ4 AI Gen2 Processor analyzes and enhances content in real time, delivering sharper images, smoother motion, and more vibrant colors. From fast-paced action scenes to quiet dramatic moments, everything looks more lifelike and engaging. Combined with advanced sound processing, it creates a truly cinematic experience in your home.
Brings smooth motion to sports and tear-free gaming | Motion Xcelerator 144Hz
Get the edge in fast-paced games and sports with ultra-smooth 144Hz performance. Variable Refresh Rate technology dynamically matches your display to the game, eliminating stutter and tearing when you need responsiveness most.
Over a billion colors that stay true, even in the brightest scenes | 100% Color Volume with Quantum Dot
Appreciate every beautiful shade of color with incredible precision. The nano-sized Quantum Dots can display the entire color spectrum,* so you can admire billions of shades at any brightness level.
Where gaming comes together - no console required | Gaming Hub
A central hub that brings together your favorite games from your consoles, cloud services and gaming apps, all in one place. It also offers personalized recommendations so you can easily find what to play next.
Theatrical multidimensional sound that puts you at the center of the action. | Dolby Atmos®
Feel like you're at the center of your favorite movie or show with spatial audio that moves around you and above you. Hear helicopters buzzing overhead or music like you're in a grand concert hall.
Personalized smart TV platform built around you | One UI Tizen
Stream, game and explore all your favorite content on One UI Tizen, an intuitive smart TV platform you can customize. With Samsung Knox securing your data and 7 years of automatic OS updates, enjoy peace of mind while accessing endless entertainment on a platform that's always up to date.
Access art from world-famous galleries and artists | Art Store
Find the perfect piece of artwork from the world's leading museums and artists such as The Met, MoMA, Salvador Dali, Keith Haring, Jean Michel Basquiat and more.
- With a 85" screen size, you can experience great picture quality at a viewing distance of up to 8.75-12 feet
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- ATSC digital tuner to connect you with free-to-air HD television signals in North American region
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- Gamers will be excited to have 3840 x 2160 (2160p) screen for astonishing picture results in gaming
- With internet accessibility, watch online shows, sports and get quick updates from your Facebook and Tweeter accounts
- 4 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Motion Interpolation Technolo | 240Hz DLG |
| On Screen Display (OSD) Langu | French |
| Screen Size Class | 85" |
| Viewable Screen Size | 85" |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Neo Quantum HDR+ |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Picture Mode | Game |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consu | 340 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Energy Consumption per Year | 443 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Surround Sound |
| RMS Output Power | 30 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Web Browser | Yes |
| Streaming Service | Spotify |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 72.31 lb |
| Height with Stand | 44.21" |
| Depth with Stand | 14.53" |
| Width with Stand | 74.36" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Interactive Features | Voice Guidance |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Year | 2026 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Service Type | TV Plus |

























